Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezesi mogą wyjechać z Polski

02 czerwca 1998 | Ekonomia | TŚ

Jedno prawo dla europejskich firm

Prezesi mogą wyjechać z Polski

Kraje Unii Europejskiej są u progu powołania wspólnego statusu przedsiębiorstwa europejskiego -- usłyszą dziś przedstawiciele polskiego rządu podczas rozpoczynających się w Brukseli negocjacji członkowskich na temat prawa ospółkach. Spodziewane porozumienie będzie miało już zapewne za 3, 5 roku skutki dla Polski -- pozwoli działającym w kraju firmom (przede wszystkim zagranicznym) na niestosowanie się do wielu zaleceń polskiego prawa, zlikwidowanie stworzonych z myślą opolskim rynku firm i przeniesienie centrów decyzyjnych do innych państw UE.

Choć utworzenie Jednolitego Rynku zapowiedziano już 41 lat temu, spółki europejskie, które chcą rozwinąć działalność w innym niż swój kraju UE, muszą założyć tu osobne przedsiębiorstwo. Związane z tym koszty administracyjne, prawne, reprezentacyjne, lokalowe i logistyczne obciążają co roku unijnych przedsiębiorców kwotą ponad 30 mld USD. Ograniczenia prawne nie pozwalają na optymalne prowadzenie biznesu, co utrudnia konkurencję z koncernami amerykańskimi i japońskimi. Airbus, jedyny rywal Boeinga, wciąż nie jest firmą, ale konsorcjum narodowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1402

Spis treści
Zamów abonament