Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urok dyskretnego prestiżu

02 czerwca 1998 | Nauka i Technika | AJ

PREMIERY

Volvo S 80 -- rozwiązania wybiegające w XXI wiek

Urok dyskretnego prestiżu

ADAM JAMIOłKOWSKI

Dość nietypowo, na progu sezonu wakacyjnego, wprowadziła na rynek swój nowy flagowy model firma Volvo. Autooznaczone symbolem S 80 ma raczejspokojną stylizację, za to innowacyjne rozwiązania techniczne wybiegają w XXI wiek.

Wśród nich są m. in. poprzecznie ustawiony rzędowy silnik sześciocylindrowy z najkrótszą na świecie skrzynią biegów oraz cyfrowa instalacja elektryczna typu Multiplex. Zastosowano również dwa nowe systemy bezpieczeństwa biernego -- fotele chroniące przed urazami kręgów szyjnych oraz nadmuchiwaną boczną kurtynę ochronną.

Prace nad nowym Volvo rozpoczęto w maju 1994 roku, a więc na osiemnaście miesięcy przed prezentacją samochodów kompaktowych S 40 i V 40 -- pierwszych aut tej firmy, które zerwały z tradycyjnym wizerunkiem producenta pojazdów solidnych i bardzo bezpiecznych, ale kanciastych, nieciekawych i raczej nieatrakcyjnych dla młodych ludzi. Podobne zadanie otrzymali konstruktorzy modelu flagowego, który trafić ma przede wszystkim do klientów szukających -- wedle określenia firmy -- "auta o dyskretnym prestiżu", a więc do ludzi zamożnych, którzy jednak nie chcą i nie potrzebują chwalić się posiadaniem drogiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1402

Spis treści
Zamów abonament