Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nocny werdykt kpiarzy

02 czerwca 1998 | Kultura | JR

Zdumienie i konsternacja towarzyszyły odczytywaniu decyzji jury

Nocny werdykt kpiarzy

JANUSZ R. KOWALCZYK

Decyzja festiwalowego jury o Grand Prix dla "Nosicieli wody" Philippe'aPelena w jego reżyserii z Teatru Talipot z Réunion (francuskiej wyspy na Oceanie Indyjskim) , przyjęta została owacyjnie.

Grupa doskonale umuzykalnionych i wygimnastykowanych aktorsko Metysów dała przykład umiejętnego zastosowania uniwersalnych środków wyrazu w pięknie zakomponowanych plastycznie scenach, inspirowanych tradycją przekazu ustnego. Teatr Talipot pozyskał natychmiastową sympatię widzów.

Decyzje o przyznaniu dalszych nagród, większość uczestników i obserwatorów festiwalu przyjmowała z coraz mniejszym entuzjazmem. Raczej ze zdumieniem i konsternacją. W powietrzu zapachniało skandalem.

Nóż jako argument

Toruński Kontakt nie należał w tym roku do szczególnie udanych. Do konkursu zaproszono siedemnaście przedstawień. Udział w nich realizacji przeciętnych czy wręcz chybionych, przekroczył -- moim zdaniem -- punkt krytyczny. Nigdy bym jednak nie przypuścił, że jedna spośród ewidentnie najsłabszych znajdzie się na liście nagrodzonych.

Mam tu na myśli trzecią nagrodę -- "Nocny pokaz kpiarzy" Madisa Koiva z Estońskiego Teatru Dramatycznego --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1402

Spis treści
Zamów abonament