Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

02 czerwca 1998 | Gazeta | LO

Informacje

LIDIA

OKTABA

W polskie specjalne strefy ekonomiczne (SSE) warto inwestować, uważa Roman Kornacki z Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) . Na jednym z tegorocznych seminariów poświęconych SSE wyliczył, że zwrot z włożonego kapitału w strefach mieleckiej, katowickiej i suwalskiej sięga prawie 6 proc. , podczas gdy we wschodnich Niemczech wynosi on zaledwie 2, 5 proc. , w Czechach -- 3, 7 proc. , na Węgrzech -- 4, 7 proc.

Strefy, chociaż atrakcyjne dla inwestorów, mają swoje problemy. Bolączką większości z nich jest ciągle brak pieniędzy na budowę nowoczesnej infrastruktury. Konkurują między sobą. Nie mają jednego wspólnego elementu promocji. Eksperci uważają, że stref jest za dużo, a ich istnienie nie zawsze jest powiązane z lokalnymi potrzebami. Korzystają z nadzwyczajnych zwolnień i ulg podatkowych, nie stosowanych wobec firm w innych rejonach kraju, co wzbudza dodatkowe kontrowersje. Nie jest też pewne, czy strefy będzie można utrzymać w dotychczasowej formie po stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Chociaż SSE wspierają rozwój, to nie są receptą na szybsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1402

Spis treści
Zamów abonament