Co dalej z prokuraturą
DYSKUSJA
Założenia reformy sądownictwa
Co dalej z prokuraturą
ALEKSANDER HERZOG
Założenia reformy sądownictwa ("Rzeczpospolita" z 9 kwietnia) dotyczą także prokuratury, ale jedynie jej reorganizacji.
Zapowiedź reformy prokuratury znalazła się już w exposé premiera Jerzego Buzka, przy czym jedynym określeniem jej kierunku było -- rzecz znamienna -- "uniemożliwienie politycznego wykorzystywania funkcji prokuratora". Założenia mówią już nie o reformie, lecz o reorganizacji, i są niestety na tyle ogólnikowe, że mocno utrudniają dyskusję o kwestii bynajmniej nie marginesowej.
Według założeń celem zmian jest "usprawnienie działalności prokuratury i zwiększenie skuteczności ścigania przestępstw", przy czym prokuraturę określa się jako narzędzie umożliwiające rządowi "wpływ na walkę z przestępczością i poprawę bezpieczeństwa obywateli", wskazując jednocześnie na potrzebę zachowania równowagi między niezależnością prokuratorów w postępowaniu karnym a ich służbowym podporządkowaniem hierarchicznym.
Poruszenia wymagają zatem trzy kwestie: zadania i cele działania prokuratury, jej struktura organizacyjna, wreszcie zawodowy status prokuratora.
Ustawa zawieszona w próżni
Stan obecny oparty jest na ustawie, która co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta