Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauka na pikniku

02 czerwca 1998 | Nauka i Technika | KF

EDUKACJA

Sto pokazów -- 6 czerwca na Rynku Nowego Miasta w Warszawie

Nauka na pikniku

KRYSTYNA FOROWICZ

W sobotę odbędzie się piknik naukowy Polskiego Radia BIS. Będziemy się bawiąc uczyć, ucząc bawić -- zapewniają organizatorzy.

Inicjatorem tego spotkania, już po raz drugi, jest prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN -- najbarwniejsza postać polskiej nauki. Nikt tak jak on nie łaja dziennikarzy za najmniejsze przewinienie (doświadczyliśmy tego na własnej skórze za antygrawitację) , ale też mało kto potrafi popularyzować naukę w sposób tak przystępny, wesoły i. .. uwodzicielski. Na Rynku Nowego Miasta spotkają się z warszawiakami przedstawiciele 30 instytucji. Zaprezentują blisko 100 pokazów popularnonaukowych. Fizycy opuszczą swoje laboratoria ipokażą lewitację magnesu nad nadprzewodnikiem, mówienie helem, oglądanie temperatury kamerą termowizyjną, bańki mydlane ulatujące do góry.

Pikniki czy jarmarki nauki są popularne w świecie, m. in. w W. Brytanii, Kanadzie, Francji. Jest to często rodzaj barwnego happeningu połączonego z poważnym seminarium. Takie spotkania ludzi nauki ze społeczeństwem organizuje np. Uniwersytet w Birmingham w W. Brytanii.

Robert Firmhofer, szef Biura Organizacyjnego Pikniku, zastępca dyrektora Polskiego Radia BIS przyznał, że dla niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1402

Spis treści
Zamów abonament