Nie tylko upoważnienia do wydania aktów wykonawczych
Publiczny obrót papierami wartościowymi
Nie tylko upoważnienia do wydania aktów wykonawczych
ŻANETA SEMPRICH
W zawiadomieniu, jakie podmiot, który zamierza nabyć akcje spółki publicznej w liczbie powodującej przekroczenie o dpowiednio 25 proc. , 33 proc. lub 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, przesyła Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) , muszą się znaleźć informacje pozwalające ocenić cel tej inwestycji i wpływ transakcji na rynek kapitałowy oraz gospodarkę narodową. Niewywiązanie się z tego obowiązku może kosztować milion złotych.
Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy z 21 sierpnia 1997 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (dalej: u. p. p. ) to przede wszystkim efekt potrzeby uzgodnienia jej przepisów z postanowieniami konstytucji odnoszącymi się do systemu źródeł prawa. Konstytucja wymienia wyczerpująco akty normatywne powszechnie obowiązujące i podmioty uprawnione do ich wydawania. Nie ma wśród nich przewodniczącego KPWiG.
Tymczasem z uchwalonej kilka miesięcy wcześniej u. p. p. wynika, że to właśnie przewodniczący powinien wydać znaczną liczbę aktów wykonawczych w formie zarządzeń. Te zaś nie są już aktami powszechnie obowiązującymi, lecz wewnętrznymi, wiążącymi tylko jednostki podległe organowi je wydającemu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta