O pożytku płynącym ze zgody na piękno
Portret Krakowa lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych
O pożytku płynącym ze zgody na piękno
JOANNA GROMEK
"Gdzie jest życie wewnętrzne, zastanawiał się pewien student filozofii, skoro świat jest tak szczelnie wypełniony życiem zewnętrznym? ". Po latach ten sam człowiek, choć już dawno nie student, pomaga czytelnikowi jego książki odnaleźć to miejsce -- jeśli można nazwać to miejscem, a może raczej przestrzenią -- gdzie jest, żyje, staje się przedmiot jego młodzieńczej zadumy.
Najnowsza książka Adama Zagajewskiego wpisuje się w długi szereg literackich świadectw życia wewnętrznego; jest rodzajem dziennika intymnego, gdzie na równych prawach pojawiają się rozważania o sztuce i wspomnienia z dzieciństwa. Zawartość tego typu lektur trudno poddaje się wartościowaniu, tak jak trudno oceniać czyjeś życie na podstawie niewielu dostępnych obserwatorowi jego fragmentów. Kształt literacki przemyśleń Zagajewskiego dla mnie osobiście stał się miłą okazją do zanurzenia się w otium, którego walory tak wysoko ceni autor.
Cóż to jest otium? Termin łaciński, dziś już niewiele mówiący, oznacza spokój, bezczynność, próżniactwo nawet, ale także zajęcia literackie. Rozkoszna
bezczynność lektury,
próżniactwo podążania cudzym tropem. Spokojne kreślenie notatek na marginesach. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta