Kto jest szczęściarzem
U PROGU XXI WIEKU
Wzrostowi realnych dochodów nie towarzyszy wzrost zadowolenia z życia
Kto jest szczęściarzem
JERZY GÓRSKI
U PROGU XXI WIEKU: Wzrostowi realnych dochodów nie towarzyszy wzrost zadowolenia z życia Kto jest szczęściarzem? Jaki procent ludzkości należy dzisiaj, pod koniec mijającego XX stulecia, do kategorii ludzi szczęśliwych? Czy teraz, kiedy rozwój nauk medycznych i społecznych, a także metod statystycznych, postąpił tak daleko, możemy, z większym niż kiedykolwiek prawdopodobieństwem, ustalić, kim są ludzie szczęśliwi, dlaczego jednych przytłacza smutek, a inni są zadowoleni z życia?
Czy szczęście sprzyja młodym, pięknym i bogatym? Czy też jest na tyle sprawiedliwe, że nie omija starych, chorych i ubogich? Czy religijność zapewnia szczęście? Jakiego rodzaju postawy życiowe charakteryzują ludzi szczęśliwych?
Koncepcja szczęścia jest tak stara, jak historia myślącego człowieka. Grecy i Rzymianie twierdzili, że zadowolenie z życia towarzyszy ludziom mądrym, zdolnym do głębokiej refleksji. Cyceron wyraził to w sposób skrajny: wśród głupców nie ma ludzi zadowolonych, podobnie jak nie ma głęboko nieszczęśliwych wśród ludzi mądrych. Do tej pory toczy się spór o to, co jest źródłem ludzkiego szczęścia. Jedni uważali, że tylko życie w cnocie i skromności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta