Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iloraz byłby lepszy dla bogatych

05 września 1998 | Ekonomia | KJ NK

Kto skorzystałbyna rozwiązaniach prorodzinnych

Iloraz byłby lepszy dla bogatych

KERM nie podjął wczoraj decyzji co do rozwiązań podatkowych, które miałyby obowiązywać w 1999 r. Kością niezgody ministrów są między innymi ewentualne ulgi prorodzinne. Część polityków Akcji Wyborczej Solidarność proponuje zastosować metodę tzw. ilorazu rodzinnego.

Iloraz rodzinny nie jest powszechnie stosowany na świecie. W najbardziej klasycznej postaci występuje we Francji. Jedną zgłównych jego wad -- jak wskazuje prof. Hanna Litwińczuk z Uniwersytetu Warszawskiego -- jest to, że służy bardziej rodzinom zamożnym niż tym, które najbardziej potrzebują wsparcia.

Dlaczego iloraz rodzinny przynosi większą korzyść rodzinom zamożniejszym? Szczegółowo wyjaśniła to w "Rz" (31 marca br. ) prof. Hanna Litwińczuk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posługując się skalą podatkową, obowiązującą w 1998 r. , prof. Litwińczuk porównała, jaki podatek zapłaciłaby osoba samotna, a jaki mająca identyczny dochód rodzina, dla której iloraz rodzinny wynosi 3 (rodzice -- 2 jednostki konsumpcyjne, dwoje dzieci -- 2 x 0, 5 jednostki konsumpcyjnej) . Oto wyliczenia prof. Litwińczuk:

Przykład I: dochód 24 000 zł (Iprzedział skali) osoba samotna -- podatek 4223, 40 zł rodzina -- dochód 24...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1484

Spis treści
Zamów abonament