Dziedzictwo starych religii
UPROGU XXI WIEKU
Pod wpływem chrześcijaństwa można sądzić, że któreś zwielkich wierzeń jest po prostu Prawdą. Sprawy przedstawiają się inaczej.
Dziedzictwo starych religii
DON CUPITT
Wcałym niemal świecie dokonuje się obecnie niezwykła przemiana kulturowa. Dorobek kilku ostatnich tysiącleci obraca się w proch, gdy miliony, a nawet miliardy ludzi porzucają etniczne, religijne imoralne tradycje, zapominając o nich po cichu lub jawnie się ich wypierając. Niektórzy desperacko próbują trwać przy tradycji lub ją wskrzeszać, ale stwierdzają zprzerażeniem, że nie da się tego zrobić: istota tradycji wyparowuje, prześlizguje się im przez palce, gdy próbują ją chwytać. Strata jest tak błyskawiczna idoszczętna, że już niedługo historycy nie będą umieli wyobrazić sobie, jak można było autentycznie wierzyć w takie rzeczy ipostępować według takich zwyczajów.
Powody tego wszystkiego znane są wystarczająco dobrze: gwałtowne zmiany techniczne, ekonomiczne ispołeczne, nagła utrata znaczenia odziedziczonych przez nas wierzeń, zwyczajów iwartości, zerwanie zziemią iprzeszłością, prędki przepływ pieniądza, ludzi iidei na całym świecie, wreszcie dominujące poczucie wykorzenienia ibraku punktu odniesienia: "To ma być wszystko? Nie ma nic więcej? ".
Nietzsche cieszył się, przewidując obecny upadek tradycji. W edług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta