20 proc. zamiast 3, 3, 6, 0 lub 9, 5 proc.
RYCZAŁT
Jaka decyzja: ustalająca czy określająca
20 proc. zamiast 3, 3, 6, 0 lub 9, 5 proc.
Jeżeli objęty ryczałtem ewidencjonowanym nie prowadzi ewidencji przychodu albo prowadzi ją nierzetelnie, to urząd skarbowy określa wartości nie zaewidencjonowanego przychodu, w tym w drodze oszacowania, i ustala od tej kwoty podatek w wysokości 20 proc. tego przychodu (art. 30 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updf) .
Szczególną sankcją dla podatników zajmujących się działalnością opodatkowaną różnymi stawkami ryczałtu, gdy ewidencja jest prowadzona tak, że nie pozwala na wyodrębnienie przychodów według tych stawek, jest ustalenie ipobranie podatku według maksymalnej stawki 9, 5 proc. od całości przychodów.
Sprawą istotną dla podatnika, wobec którego została zastosowana sankcja wpostaci ustalenia podatku w wysokości 20 proc. przychodu, jest prawny charakter decyzji organu podatkowego wtym przedmiocie, mianowicie czy jest to decyzja ustalająca wrozumieniu art. 21 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, czy też określająca, októrej mowa wart. 21 § 1 pkt 1 ordynacji. Charakter decyzji ma bowiem zasadnicze znaczenie, gdy chodzi okarne odsetki za zwłokę. Dla decyzji ustalającej podatek termin płatności wynosi 14 dni od jej doręczania podatnikowi. Jeżeli nie zapłaci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta