Ze Wszchodu i Zachodu
Ze Wschodu i Zachodu
STANISŁAW FRYBES
W dniach 4 i 5 września odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim Kongres Polonistyki Zagranicznej. Wyjątkowa to okazja do spotkania i usłyszenia ludzi, którzy na uczelniach całego świata - od Rzymu po Tokio - wykładają i propagują język polski, polską literaturę i kulturę. Są wśród nich profesorowie, których miejsce wśród najwybitniejszych znawców przedmiotu. Poloniści zagraniczni wnoszą przy tym często nowe elementy do istniejącego polskiego stanu badań. Ukazując literaturę polską i literacki obraz Polski w konfrontacji z odmienną tradycją i kulturą literacką, nie tylko wzbogacają wiedzę o historycznej i współczesnej recepcji literatury i kultury polskiej za granicą, ale proponują inne na nie spojrzenie.
Dzięki wydanym w ostatnich latach przekładom na język polski prac takich uczonych jak - by wymienić choćby kilka przykładów - Claude Backvis, Daniel Beauvois, Jean Fabre, Sante Graciotti, Aleksander Lipatow, Luigi Marinelli, ich książki mogą dziś, i powinny, wzbogacić księgozbiór krajowego polonisty.
Przeglądając listę uczestników spotkania warszawskiego stwierdziłem z satysfakcją, że spora część czynnych dziś za granicą polonistów brała kiedyś udział w organizowanych od ponad 40 lat corocznych kursach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta