Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Misjonarze

05 września 1998 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

EPISTOLOGRAFIA: Dwa tomy korespondencji Jerzego Giedroycia i Jerzego Stempowskiego

Misjonarze

Jerzy Giedroyc FOT. ARCHIWUM "KULTURY"

Arcydziełem XX-wiecznej epistolografii nazywa Andrzej Stanisław Kowalczyk korespondencję Jerzego Giedroycia i Jerzego Stempowskiego. Jeśli nawet przyjmiemy, że autor obszernego wyboru wydanych właśnie listów Redaktora "Kultury" i najwybitniejszego eseisty tego pisma nadużywa nieco wielkich słów, to niewątpliwie korespondencja ta jest we współczesnym piśmiennictwie polskim zjawiskiem wyjątkowym.

Wstęp do "Listów..." dwóch Panów Jerzych zatytułował Andrzej St. Kowalczyk wymownie "Rzeczpospolita epistolarna". Korespondencja ta jest bowiem pomnikiem chwały instytucji, bez której niemożliwe byłoby utworzenie i funkcjonowanie "Kultury": poczty. W najgorszym okresie terroru komunistycznego w kraju i usadowienia się Polskiego Londynu w Okopach św. Trójcy na "pozycjach niepodległościowych", Jerzy Giedroyc zbudował wokół redagowanego przez siebie pisma wspólnotę ludzi wolnych. "Więź epistolarna - pisze Kowalczyk - manifestuje się tutaj jako komunikacja ludzi wolnych, gardzących ideologią engagement, bóstwem całej epoki. Podejmują wyzwanie samotnie, odrzucając instytucje, formalne hierarchie, zależność od obcego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1484

Spis treści
Zamów abonament