Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod presją obrońców ludu

19 września 1998 | Publicystyka, Opinie | KB

Zakładnikiem dziwnego sojuszu Steinbach -- Dobrosz stała się umiarkowana część spektrum politycznego w obu krajach

Pod presją obrońców ludu

KLAUS BACHMANN

Wostatnich miesiącach stosunki polsko-niemieckie otrzymały trzy poważne ciosy. Pierwszym było żądanie CSU, aby Polska natychmiast oddała niemieckie dzieła sztuki, które znalazły się w Polsce wskutek przesunięcia Polski na zachód. Drugim były rezolucje Bundestagu i Sejmu, które mogły wywołać wrażenie, jakoby Niemcy kwestionowali polskie granice. Trzecim był "Dzień Heimatu" Związku Wypędzonych ijego lekko zakurzone żądania odszkodowania dla nacjonalizowanego po wojnie majątku wypędzonych Niemców. W każdym ztych przypadków reakcje w Polsce były znacznie ostrzejsze niż w Niemczech. Więcej, wypowiedzi posłów CSU, kierownictwa Związku Wypędzonych irezolucja Bundestagu stały się znane tylko wskutek reakcji w Polsce. Opinia publiczna w Niemczech była wręcz zdziwiona, że w ywołały one w Polsce takie kontrowersje iprotesty.

Żądania CSU i Związku Wypędzonych były adresowane do trzech grup odbiorców.

1. Do elektoratu skrajnej prawicy spoza CDU-CSU. Ultymatywne iradykalne wtonacji żądania miały ich przekonać, że nie warto głosować na republikanów, DVU lub inne nacjonalistyczne partie, które mogłyby chadecji odebrać tych kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1496

Spis treści
Zamów abonament