Malarstwo jest mową
SZTUKA
Balthus w"Zeszytach Literackich"
Malarstwo jest mową
Balthusowi -- twórcy "Malarza i modelki", najwybitniejszemu pejzażyście XX wieku, surrealiście zbuntowanemu przeciw surrealizmowi, artyście nazywanym Pierrem della Francesco naszej epoki poświęcają, wdużej części, swój najnowszy numer "Zeszyty Literackie". Zanim na własne oczy zobaczymy płótna, wystawione przez kilka dni we Wrocławiu wzwiązku z nadaniem artyście tytułu doktora honoris causa tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, warto zapoznać się z najważniejszymi tekstami krytycznymi dotyczącymi jego sztuki, tym bardziej że wśród autorów piszących omalarstwie Balthasara Klossowskiego, a zaprezentowanych przez ostatnie "Zeszyty Literackie", są m. in. : Rainer Maria Rilke, Albert Camus, Federico Fellini, Jean Starobinski.
Tym, który pierwszy zrozumiał iopisał to malarstwo, jeszcze zanim -- jak pisał Wojciech Karpiński -- "Balthus stał się Balthusem", był Antonin Artaud. W artykule "Młode malarstwo itradycja" opublikowanym w 1936 r. w meksykańskim piśmie "El Nacional" wyartykułował wprost to, co zapowiadała już wczesna twórczość Balthusa: "To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta