Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w Strasburgu

19 września 1998 | Nauka i Technika | KK

ARCHEOLOGIA

Ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego

Polska w Strasburgu

KRZYSZTOF KOWALSKI Rozwój cywilizacyjny zarówno wskali człowieka, jak inarodu, mierzony bywa rozmaicie, m. in. dostępem do źródeł energii -- wzasadzie, wszystko jedno jakiego pochodzenia: energiispiętrzonych wód, wiatrowej, węglowej, atomowej. Europa, mimo dywagacji intelektualistów na temat jej dekadencji ischyłku, cywilizacyjnie, awięc także energetycznie pozostaje wiodącym obszarem świata. I zamierza nim pozostać.

W grudniu 1994 roku Rada Europy postanowiła, że budowa tranzytowego gazociągu zpółwyspu Jamał -- 4000 km, "rury" biegnącej na zachód, jedna znajwiększych inwestycji energetycznych ostatniej ćwierci naszego stulecia, zostaje objęta priorytetem ogólnoeuropejskiego programu Trans-European Network. W tym momencie Polska stała się bardzo ważnym krajem dla jednoczącego się kontynentu, ponieważ przez nasze terytorium przebiega 682 km gazociągu. Ioto, właśnie za sprawą Polski, okazuje się, że to przedsięwzięcie, na poły polityczne, na poły przemysłowe, ma także aspekt naukowy, na tyle spektakularny, że wart "wielkiej gali" w Strasburgu.

Szansa

W drugiej połowie września, wsiedzibie Rady Europy w Strasburgu, w okresie, gdy obradują tam najważniejsze europejskie gremia, czynna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1496

Spis treści
Zamów abonament