Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentalista

19 września 1998 | Styl życia | PT

PASJE

Historia wskali mikro

Dokumentalista

-- Uzbiegu mojej ulicy i Łęczyckiej wybudowano w 1477 roku Szpital Świętego Ducha z polecenia arcybiskupa Jakuba Siemieńskiego. Dlatego nazwano ją Szpitalna. Szpital miał kaplicę, w której odprawiano tygodniowo dwie msze i udzielano pacjentom sakramentów. Rozebrano go w pierwszej połowie XIX wieku. -- Stanisław Cisak, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku, mówi o tym beznamiętnym głosem, jakby to się stało wczoraj, na jego oczach. Po szpitalu nie został nawet kawałek cegły. A sam narożnik dwóch małych uliczek, zajęty dziś przez parterowy domek z ogródkiem i z wyeksponowaną dumnie nową nazwą ulicy -- Belwederska -- wygląda sielsko i spokojnie, i naprawdę trudno sobie wyobrazić w tym miejscu średniowieczny szpital.

-- Ten kawałek Belwederskiej, przy którym mieszkam, jest stosunkowo nowy. Powstał wlatach dwudziestych naszego wieku. Przedtem tu, na wysokości przecznicy, był rów odwadniający -- Cisak pokazuje jego przebieg na mapie z 1817 roku -- który praktycznie oddzielał część chrześcijańską od żydowskiej. Żydzi dosyć późno osiedlili się w Piątku -- po sekularyzacji w 1796 roku, bo przedtem miasto było przez wiele lat własnością biskupów gnieźnieńskich. Na tym placyku była synagoga. -- Spokojnym głosem nauczyciel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1496

Spis treści
Zamów abonament