Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dżentelmeni z 'Titanica'

19 września 1998 | Plus Minus | JŻ

ZAMYŚLENIA

O osiągnięciach PZPR wdziedzinie walki zkulturą narodową mówi się zdecydowanie zbyt mało

Dżentelmeni z"Titanica"

ABP JOZEF ŻYCIń SKI

Na podstawie obecnych wywiadów z czołowymi osobistościami ostatniej epoki PRL można łatwo utworzyć sobie obraz PZPR-owskiej generacji, której wypadło wodzić ostatniego poloneza. Jej główny dramat przejawiał się ponoć wtym, że lokalnie polonez przechodził w znane rytmy "Międzynarodówki", co sprawiało tańczącym wielką przykrość, nie tylko z powodu zakłóceń tańca.

Z dostępnych wypowiedzi wynika, że cała generacja tańczących pragmatyków nosiła wgłębi duszy połączenie patriotycznego bólu zwielką niechęcią do mocarstw zachodnich, zpowodu beztroskiej postawy tych ostatnich w Jałcie. Nie można było jednakże wwarunkach PRL epatować tym bólem, gdyż wówczas do władzy doszłaby konkurencyjna frakcja, potocznie opatrywana mianem "jeszcze gorszych". Kręgi młodych Werterów, zaopatrzonych wpartyjne legitymacje, rekompensowały sobie więc codzienną dawkę cierpień, zaczytując się w wolnych chwilach "Kulturą" paryską. Znajwiększą przyjemnością dyskutowały one oliberalizmie isocjaldemokracji. Zojcowską wyrozumiałością patrzyły w reszcie na dysydentów, karcąc ich jedynie w ramach socjalistycznego savoir vivre'u,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1496

Spis treści
Zamów abonament