Listy
DO REDAKCJI
Listy
Znieważam
Krytykowane przez red. Stefana Bratkowskiego w publikacji "Znieważam" ("Plus Minus" nr 37/ 98) niektóre artykuły nowego kodeksu karnego, mianowicie: 212 § 1 i 2, 226 § 3 są zmodyfikowanymi odpowiednikami "starych" przepisów art. art. 178 § 1 i 2, 237.
Na pozór wydaje się, że zmiany są niewielkie. Obniżono dolne i niektóre górne granice kar. Katalog kar ułożono według stopnia dolegliwości, od kary najłagodniejszej do najsurowszej.
Taki układ nakazuje sądowi sięganie przede wszystkim do kary najłagodniejszej, o ile oczywiście pozwalają na to zasady określone w przepisach części ogólnej k. k.
Wart. 212 § 1 i 2 -- odpowiedniku dawnego art. 178 § 1 i 2, górną granicę kary obniżono z 3 lat do 1 roku, obostrzając do lat 2 (§ 2) w przypadku popełnienia czynu za pomocą środków masowego komunikowania (typ kwalifikowany) .
W art. 226 § 3 -- odpowiedniku art. 237 wymiar kar pozostał zasadniczo bez zmian, odwrócono ich kolejność zgodnie zpodaną regułą. Przepis ten dotyczy wyłącznie publicznego znieważenia jedynie organu konstytucyjnego RP. Poprzednio katalog podmiotów był bardzo szeroki. Kończył się na abstrakcyjnej organizacji społecznej o znaczeniu ogólnopaństwowym.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta