Jak umierają nieśmiertelni
LEKTURY
Leksykon śmierci wielkich ludzi" Isabelle Bricard
Jak umierają nieśmiertelni
KRZYSZTOF MASłOń
"Śmierć to najciekawsza chwila w życiu człowieka" -- stwierdza Isabelle Bricard, autorka wydanego ostatnio "Leksykonu śmierci wielkich ludzi", którego polską edycję o opisy ostatnich chwil wielkich Polaków uzupełnił Ludwik Stomma. Autorka tego jedynego w swoim rodzaju leksykonu przez wiele lat zbierała informacje o zmarłych ze wszystkich czasów i miejsc. Zgromadziła ogromny materiał, który po uporządkowaniu stanowi pasjonującą lekturę, już choćby dlatego, że podjęty przez Bricard temat wymyka się wszelkim regułom.
Każda śmierć jest inna, każda jest niepowtarzalna. Pozycja, majątek, talent, dokonania życiowe nie chronią przed nią. "Najczęściej -- pisze autorka >>Leksykonu. .. << -- spotyka nas śmierć, na jaką zasłużyliśmy, chyba że zadziała przypadek. Wielokrotnie śmierć stanowi niejako przedłużenie życia, pozostaje z nim w pełnej harmonii. I tak Molier umiera na scenie, udając, że jego krwotok jest częścią przedstawienia, Balzak wzywa na pomoc lekarza, który istniał tylko w jego książkach, Watteau jest oburzony brzydotą krucyfiksu, który dano mu do ucałowania, a Lulli rani się laską do wystukiwania taktu".
Teofil Gautier mówił, że: "Śmierć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta