Druga fala kryzysu
BRAZYLIA
Dewaluacja reala, dymisja prezesa banku centralnego
Druga fala kryzysu
Narastają obawy inwestorów o powodzenie brazylijskich reform, które miały doprowadzić do stabilizacji gospodarczej w tym kraju. O kryzysie dyskutują rządy krajów grupy G-7, wypowiedział się w tej sprawie prezydent Bill Clinton, ale na razie główne kraje uprzemysłowione nie zamierzają określić wspólnego stanowiska. Nowa fala kryzysu zaczęła się od informacji, że przemysłowy stan Minas Gerais ogłosił moratorium na spłatę długu wobec państwa. Wczoraj do dymisji podał się szef brazylijskiego banku centralnego i doszło do dewaluacji reala.
Decyzja władz stanu Minas Gerais wywołała kryzys zaufania inwestorów do rządu Brazylii. Tak jak we wrześniu 1998 r. , do najlepszych mierników kryzysu należy m. in. spadek cen akcji na brazylijskiej giełdzie. We wtorek indeks Bovespa stracił 7, 62 proc. , a w środę wpierwszych godzinach handlu spadł o 10 proc. , po czym notowania zawieszono na 30 minut - po ich wznowieniu indeks obniżył się i ostatecznie na zamknięcie wyniósł 5 proc. O kryzysie świdczy też spadek cen brazylijskich obligacji (we wtorek o 6, 2 pkt. proc. , a wczoraj ponad 3 pkt. proc. i poniżej 50 centów za dolara) oraz odpływ walut z Brazylii (w poniedziałek wyniósł 182 mln USD, we wtorek -- 935 mln USD, aw 1999 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta