Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iracka lekcja

14 stycznia 1999 | Świat | SP

Operacja "Pustynny Lis" wywołała emocje rosyjskich polityków

Iracka lekcja

SłAWOMIR POPOWSKI

Atak Amerykanów i Brytyjczyków na Irak był także ciosem dla Rosji. Toteż prawie wszystkie rosyjskie frakcje parlamentarne -- zarówno te zaliczane do "obozu władzy", jak i opozycja -- w pierwszym odruchu zgodnie potępiły operację przeciwko Irakowi. Jednym głosem mówili: prezydent Borys Jelcyn, przewodniczący Dumy Giennadij Sielezniow, premier Jewgienij Primakow, lider komunistów Giennadij Ziuganow, a nawet Władimir Żyrinowski z LDPR. Tak szeroki konsensus to w Moskwie coś zupełnie nowego.

Między "Burzą" i "Lisem"

Emocje rosyjskich polityków i ich nerwowe reakcje na amerykańsko-brytyjską operację "Pustynny Lis" można zrozumieć. Irak przez lata był jednym z głównych partnerów Rosji na Bliskim Wschodzie. Dzięki niemu Moskwa rezerwowała sobie prawo współdecydowania o przyszłości całego regionu. Jednocześnie był też swego rodzaju papierkiem lakmusowym albo termometrem, za pomocą którego można było sprawdzić temperaturę stosunków Moskwy z Zachodem, a przede wszystkim z Waszyngtonem.

W sierpniu 1990 r. , kiedy Irak zaatakował Kuwejt, ówczesny szef dyplomacji radzieckiej Eduard Szewardnadze podpisał wraz z sekretarzem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1595

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament