O kompromisie
W sporze o Prokuratorię Generalną tak naprawdę chodzi o politykę: kto rządzi w AWS i czyjprogram marealizować rząd
O kompromisie
TOMASZ GRUSZECKI
Przez ostatni rok obserwowaliśmy emocjonujący spór o ostateczny kształt i kompetencje Prokuratorii Generalnej. Pozornie był tospór merytoryczny o sposób usytuowania jednego z istotnych organów państwa. Ale tylko pozornie, w istocie był to mecz polityczny w ramachkoalicji. Niestety, także w ramach AWS.
Zacietrzewienie grupy zwolenników projektu poselskiego (z przewodniczącym Sejmowej Komisji Skarbu Państwa posłem Tomaszem Wójcikiem i prof. Adamem Bielą na czele) poszło tak daleko, że w pewnym momencie zagrożona była jedność AWS przy uchwalaniu budżetu na 1999 r. , ze wszystkimi tego konsekwencjami (dymisja rządu i przedterminowe wybory) .
Ponieważ sprawa stała się polityczna, zwyciężyła logika polityczna. Sposób rozwiązania kompromituje jednak AWS, która niejako weszła w spór z własnym rządem, premierem i ministrem, którego rekomendowała. Pozorny kompromis nic nie załatwił, odsunął tylko ostateczne rozwiązanie na przyszłość. Przyjęto bowiem, że na razie (aby przezwyciężyć szantaż grupy posłów i uchwalić budżet) Sejm uchwali ustawę dającą Prokuratorii Generalnej prawo do zgłaszania sprzeciwu (ex ante) wobec większych transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta