Schyłek epoki targowisk
- Z bazaru do firmy - komentarz HANDEL BAZAROWY
W 1998 roku obroty zmalały o 40 procent
Schyłek epoki targowisk
/teksty/wydanie_990114/ekonomia_a_4-1.F.gif">
MARCIN TOMALAK, BOHDAN WYŻNIKIEWICZ
Obroty największych polskich bazarów zaangażowanych w handel przygraniczny w roku 1998 zmniejszyły się o 40 procent w porównaniu z rokiem 1997. Kryzys rosyjski szczególnie dotkliwie doświadczył targowisko w Białymstoku i Stadion X-lecia. Mniejsze były też obroty na targowiskach położonych wzdłuż granicy zachodniej - wynika z kolejnych badań przeprowadzonych (już po raz kolejny) pod koniec 1998 roku na 16 największych targowiskach przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Handel przygraniczny obejmuje zakupy cudzoziemców o charakterze handlowym, które nie są objęte statystyką celną. Odbywa się w całym kraju z Warszawą i okolicami Łodzi włącznie, aczkolwiek duża jego koncentracja ma miejsce w pobliżu granic. Najlepsze czasy handlu przygranicznego przypadły na lata 1995 i 1996. Instytut szacuje, że wartość eksportu zrealizowana przez zakupy na 16 największych badanych targowiskach wyniosła 1,1 mld dolarów w roku 1997 i ponad 500 mln dolarów w roku 1998.
Polski fenomen
Zjawisko handlu targowiskowego z przeznaczeniem dużej jego części na eksport jest fenomenem w skali Europy ze
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta