Chudsze rolnictwo dla większej Europy
Od porozumienia zależy tempo iwarunki poszerzenia UE
Chudsze rolnictwo dla większej Europy
Otoczeni gigantyczną manifestacją protestujących chłopów, ministrowie rolnictwa Unii Europejskiej rozpoczynają dziś w Brukseli zaplanowany na 5 dni i 5 nocy "maraton negocjacyjny", którego wynikiem powinna być pierwsza w historii UE reforma Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) , ograniczająca dotacje dla producentów żywności. Rezultat rozmów ma rozstrzygnąć o podziale rozłożonego na lata 2000-2006 budżetu UE (przeszło 600 mld euro) , a także ustalić bardziej sprawiedliwy system finansowania wspólnej kasy.
Wynik negocjacji określi, jaki będzie kształt polskiego rolnictwa po przystąpieniu do UE i czy nasz kraj będzie mógł liczyć na blisko 25 mld euro darowizn Brukseli w nadchodzących 7 latach, jak to obiecała nam w lipcu 1997 r. Komisja Europejska.
Dla Polski, niezależnie od kształtu porozumienia, najważniejsze jest, aby do niego wogóle w tym tygodniu doszło. Reforma CAP jest najważniejszym elementem przygotowania systemu finansowego UE do przyjęcia Polski i 4 jej sąsiadów, być może już za 3, 5 roku. Porozumienie rolne mają zaaprobować przywódcy UE podczas spotkania w Bonn w piątek. Pod koniec marca reforma całości finansów ma być ostatecznie przyjęta w trakcie szczytu UE w Berlinie. Jeśli kalendarz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta