Bez wielkich sukcesów i bankructw
RYNEK KSIĄŻKI
W 1998 roku po dynamicznym wzroście przyszła stabilizacja
RANKING WYDAWNICTW
Bez wielkich sukcesów i bankructw
ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI
Trzecia pozycja Reader's Digest, które wyprzedziło Wydawnictwo Naukowe PWN, to największa niespodzianka ostatniego zestawienia czołowych polskich wydawnictw. "Rzeczpospolita" przedstawia ich ranking jak co roku.
Bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży książek, jaki obserwowaliśmy w latach 1995--97 został w ubiegłym roku gwałtownie wyhamowany. Przychody wydawnictw wzrosły zaledwie o 280--300 mln złotych, czyli o ok. 25 proc. w stosunku do roku ubiegłego. O ok. 19 proc. wzrosła liczba wydawanych tytułów przy łącznym nakładzie wszystkich publikacji porównywalnym z rokiem 1997. Oznacza to, że spadł średni nakład.
Dochodowa sprzedaż wysyłkowa
W latach 1995--97 sprzedaż książek wzrosła aż o 107 proc. Dynamika wzrostu była ogromna, większa niż możliwości dotychczasowego systemu dystrybucji. Wydawcy zaczęli rozbudowywać własne sieci sprzedaży. W rezultacie, udział księgarni w sprzedaży książek spadł w Polsce do 60 proc. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 1998 roku, najbardziej wzrosła -- o 32 proc. -- sprzedaż bezpośrednia (głównie wysyłkowa za pośrednictwem klubów książki lub w subskrypcji) .Tylko nieliczni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta