Kij i marchewka
Doświadczenia z restrukturyzacją górnictwa dadzą się także wykorzystać w polityce rolnej
Kij i marchewka
JANUSZ
A. M
AJCHEREK
Problemy nękające polskie rolnictwo wykazują znaczne podobieństwo do tych, jakie stwarzało i wciąż stwarza rodzime górnictwo. Nadprodukcja, przy względnie sztywnym popycie, towarów o stosunkowo niskim stopniu przetworzenia, nadmierne zatrudnienie i niska wydajność pracy nie pozwalają na osiąganie dodatniej rentowności. Nieopłacalna działalność wymaga dotacji.
Doświadczenia z restrukturyzacją górnictwa pomagają wskazać najskuteczniejsze metody wydostania się zbłędnego koła. Są one kosztowne, ale w przeciwieństwie do permanentnych dotacji dają nadzieję na trwałe pozbycie się lub przynajmniej ograniczenie kłopotów.
Ludzkie działania są motywowane i stymulowane przez dwojakie czynniki: negatywne (kary) i pozytywne (nagrody) . W gospodarce są to, odpowiednio, straty i zyski. W warunkach rynkowych, a więc w swobodnej grze podaży i popytu, są one ponadto wskaźnikami ekonomicznej efektywności lub jej braku. Możemy się na to krzywić, ale przymus ekonomiczny (stymulacja negatywna) jest jednym z warunków o ptymalizacji produkcji, bo niska lub ujemna dochodowość to symptom niskiej produktywności, którą trzeba poprawić. Dysparytet dochodowy ludności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta