Rozmowa z widzem
FILM
Berliński festiwal przypominał, że w kinie jest jeszcze coś oprócz produkcji przemysłowej
Rozmowa z widzem
BARBARA HOLLENDER
z Berlina
Moritz DeHadeln, dyrektor 49. Festiwalu Filmowego w Berlinie, powiedział, że nie układał programu imprezy z myślą o dziennikarzach, którzy zazwyczaj starają się szukać w kinie nowych tendencji i mód.
Rzeczywiście w tegorocznym konkursie znalazły się filmy bardzo różne: współczesne i kostiumowe, kreacyjne i niemal paradokumentalne, przepełnione niepokojem i szukające w świecie wartości pozytywnych. A może to właśnie ta ogromna różnorodność jest cechą najbardziej charakterystyczną kina artystycznego u początku jego drugiego stulecia.
Niemka, Żydówka i zagłada
Ponad pół wieku po zakończeniu II wojny światowej artyści znów wracają do doświadczenia masowej zagłady. Nic dziwnego. W XXI wiek ludzkość wchodzi z komputerami i Internetem, z rakietami lecącymi w Kosmos i chirurgami przeszczepiającymi serca. Ale także z niepokojami, nietolerancją, konfliktami, z mapą, na której ciągle trzeba zaznaczać miejsca, gdzie giną ludzie. Dlatego nie wolno zagrzebać pamięci o tragediach ostatniego stulecia.
Filmy o wojnie nie są już dzisiaj jednak heroicznymi historiami walki o wyzwolenie. To obrazy pokazujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta