Strasburg: Kontrola legalności aresztowania wymaga rozprawy; Bezstronność pod specjalnym nadzorem; Widok z patia
- Kontrola legalności aresztowania wymaga rozprawy
- Bezstronność pod specjalnym nadzorem
- Widok z patia MAREK ANTONI NOWICKI
Spośród siedmiu orzeczeń, które zapadły podczas ostatniej sesji - 28 i 30 października 1998 r. - starego Trybunału, omawiamy sześć (trzy były w piątkowej "Rz"). Ilekroć w opublikowanych tu tekstach pojawiają się słowa:
- Trybunał - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka,
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Ważna wskazówka także dla polskiego ustawodawcy
Kontrola legalności aresztowania wymaga rozprawy
Przy kontroli legalności aresztowania w sprawie karnej - rozpatrywanie wniosków o zwolnienie, postanowienia w sprawie przedłużenia i odwołania od nich - niezbędna jest rozprawa. Ten pogląd Trybunału w Strasburgu ma poważne konsekwencje także dla prawa polskiego, które nie spełnia pod tym względem wymagań konwencji.
Czternastoletni Anton Assenov został zatrzymany 19 września 1992 r. Przez dwie godziny trzymano go na posterunku policji w Szumen w Bułgarii jako podejrzanego o uprawianie nielegalnych gier hazardowych. Ojciec, Stefan Assenov, starał się interweniować. Jego także zatrzymano. 21 września, w pierwszym dniu roboczym po tym
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta