Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cudzosłówstwo

02 kwietnia 1999 | Kultura | KM

Myśli złote, pozłacane i tombakowe w "Ksiedze cytatów".

Cudzosłówstwo

K RZYSZTOF MASłOń

Przyznaję: nie znoszę aforyzmów, złotych myśli, zwłaszcza zebranych w księgi potencjalnie uczone. Co nie znaczy, że te "skrzydlate słowa" są mi obce; używam ich w mowie i piśmie, jak każdy człowiek wychowany i żyjący w cywilizacji druku.

Posługując się, świadomie ainieświadomie, cytatami ("Język jest systemem cytatów" -- słusznie zauważył Borges) , korci mnie czasem, by sprawdzić, kto właściwie jest autorem danego zdania, w jakich okolicznościach padło ono po raz pierwszy i czy dokładnie w tej właśnie formie, w jakiej je zapamiętałem, czy może nieco innej. Wtedy właśnie, i tylko wtedy, przydatne okazują się przeróżne "Księgi cytatów" w rodzaju tej, jaką wydała Muza. W owym "skarbczyku mądrości wszelkiej pełnym", opracowanym przez Jerzego Matusiaka i Janusza Rohozińskiego mieści się około 3 tysięcy cytatów z ponad 700 autorów.

W toku lektury pierwsze, pozytywne wrażenie ustępuje jednak, a w jego miejsce pojawia się irytacja. Jak zawsze, gdy literaturę próbuje się pożenić z polityką. Czy w ten sposób koniecznie trzeba dowartościowywać ludzi władzy? Bywają wśród nich intelektualiści, zdarzają się osobnicy obdarzeni niepospolitym talentem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1662

Spis treści
Zamów abonament