Poprawianie metryk
Nauka uściśla metodę C 14
Poprawianie metryk
KRZYSZTOF KOWALSKI
Po latach zachwytu, gdy metodą węgla radioaktywnego C 14 określano wiek zabytków wywracając do góry nogami podręczniki archeologii, okazało się jednak, że jest ona na tyle nieprecyzyjna, że jej ustalenia mogą mieć walor jedynie orientacyjny. Z im dawniejszych epok pochodzi próbka badana tą metodą -- tym błąd jest większy. Dlatego nauka rozpoczęła poszukiwanie skutecznych metod uzupełniających. Słoje drzew
Dendrochronologia jest metodą określania wieku przedmiotów drewnianych na podstawie pierścieni odpowiadających rocznym przyrostom pni. Drzewo stuletnie ma ich -- tak zwanych słoi -- sto, dwustuletnie -- dwieście, i tak dalej, niezależnie od gatunku. Jeśli ścięte dziś drzewo stuletnie poddać analizie C 14, wyjdzie na jaw różnica. Porównań tego rodzaju, w rozmaitych konfiguracjach, dokonywano wielokrotnie, w wielu ośrodkach badawczych w różnych krajach. W rezultacie, nie wdając się w szczegóły, powstały specjalne tabele poprawkowe w stosunku do metody C 14, narodziła się odrębna dyscyplina wspomagająca archeologię -- właśnie dendrochronologia.
Jej pierwszym znaczącym odkryciem było ustalenie ponad wszelką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta