Listy
Listy
Udział Polski w akcji NATO i Konstytucja RP
W związku z trwającą wojną w Jugosławii nasuwa się kilka uwag różnej natury.
1. Aspekt prawny. Wypowiedzi przedstawicieli polskich władz całkowicie ignorują art. 9 Konstytucji RP, który stanowi, że Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. Skoro atak NATO nie ma legitymacji prawnej, to w tym przypadku mielibyśmy do czynienia nie tylko z naruszeniem prawa międzynarodowego, którego przestrzeganie wynika z samej istoty prawa, ale przede wszystkim z naruszeniem Konstytucji RP. Dodajmy, że zasada legalizmu wyrażona w art. 7 konstytucji, wzmocniona zasadą państwa prawnego (art. 2) wymaga od władz publicznych działania na podstawie i w granicach prawa. Natomiast zgodnie z jej art. 8 to konstytucja jest najwyższym prawem RP. W sposób szczególny te wymogi odnoszą się do prezydenta, którego jednym z podstawowych obowiązków jest czuwanie nad przestrzeganiem konstytucji (art. 126 ust. 2) -- aktu prawnego, który podpisał i przesłał do wszystkich polskich domów.
Powstaje pytanie o rolę mniejszości narodowych. Czy członkowie mniejszości czują się obywatelami państwa, kultywując tradycję, kulturę, język swojej narodowości? Czy też korzystając z gościny państwa, zasiedlają je, by w rezultacie wystąpić zpostulatami dezintegracji państwowości, zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta