Adopcje, alimenty, doręczenia
OBROT PRAWNY
Dwanaście umów nie całkiem jawnych
Adopcje, alimenty, doręczenia
Polska zawarła dwanaście umów regulujących sposób obrotu prawnego z zagranicą. Nasze sądy nie mogą ich wykonywać, ponieważ umowy niezostały ogłoszone.
Zgodnie z Konstytucją RP ratyfikowana umowa międzynarodowa, jako źródło prawa obowiązującego w Polsce, musi być opublikowana w Dzienniku Ustaw. Dopiero wtedy staje się częścią krajowego porządku prawnego. Jest wówczas stosowana bezpośrednio, to znaczy bez wydawania dodatkowych przepisów. Staje się nawet aktem rangi wyższej niż ustawa, w ewentualnej kolizji ma bowiem pierwszeństwo.
W praktyce losy niektórych umów międzynarodowych nie są takie proste. Nie zawsze ratyfikowane umowy w porę się u nas ogłasza. Dotyczy to także odnoszących się do obrotu prawnego z zagranicą. Opóźnienie publikacji przyniosło niekorzystne skutki, wielu obywatelom bardzo skomplikowało życie, naraziło na szwank ich najżywotniejsze interesy.
Nieściągalne należności
Typowym przykładem jest konwencja haska o uznawaniu i wykonalności orzeczeń odnoszących się do obowiązków alimentacyjnych. Wprowadza wyjątkowo korzystny dla wierzyciela tryb egzekwowania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą. Wiąże Polskę od 1 lipca 1996 r.
Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta