Obywatel obala złe prawo
ROZMOWA
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Zdzisław Czeszejko-Sochacki
Obywatel obala złe prawo
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Zdzisław Czeszejko-Sochacki
: Już dwukrotnie Trybunał Konstytucyjny uznał racje obywatela, który zaskarżył krzywdzące go przepisy. A więc nowa demokratyczna instytucja, jaką jest skarga konstytucyjna, wprowadzona przez ustawę zasadniczą z 1997 r. , zaczęła działać. Dwaj obywatele Rzeczypospolitej Polskiej wygrali, ale z kim? -- ze swoim państwem, z prawodawcą, zprawem?
ZDZISŁAW CZESZEJKO-SOCHACKI: Ochronili swój interes, a równocześnie doprowadzili do zakwestionowania aktu normatywnego, który ten interes naruszał. Można więc powiedzieć, że wygrali z prawodawcą.
Co dzieje się dalej z taką wygraną sprawą, jak naprawia się złe, obalone w ten sposób prawo i wyrządzoną człowiekowi krzywdę?
Jeżeli na skutek skargi konstytucyjnej zapadnie wyrok stwierdzający niezgodność z konstytucją aktu normatywnego, na podstawie którego sąd czy organ administracji publicznej orzekał, to przepis ten straci moc obowiązującą. Zostaje więc uchylony, a obywatel może wznowić postępowanie w swojej sprawie. Nie istnieje już bowiem podstawa prawna, która stanowiła oparcie dla krzywdzącego rozstrzygnięcia. Każdy skarżący się do TK po uwzględnieniu jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta