Odpowiedzialność materialna nie może być fikcją
SPOŁDZIELCZOŚa
Nieuzasadnione koszty budowy
Odpowiedzialność materialna nie może być fikcją
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Do obarczania członków spółdzielni nieuzasadnionymikosztami budowy przyczyniają się także orzeczenia sądowe, co prawda wydane w innej rzeczywistości, ale mocno zakorzenione w świadomości spółdzielców i sądów.
I tak 23 grudnia 1987 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę następującej treści: Członek spółdzielni mieszkaniowej, który otrzymał przydział domu jednorodzinnego, nie może żądać obniżenia wysokości przypadających na niego kosztów budowy na tej podstawie, iż ich część spowodowały zaniedbania osób działających w imieniu spółdzielni (III CZP 78/ 87, OSNCP z 1989 r. z. 5, poz. 74) .
Z kolei w wyroku z 7 lutego 1975 r. SN orzekł: Za podstawę rozliczenia kosztów budowy w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych należy przyjmować koszty rzeczywiście poniesione przez spółdzielnię, choćby nawet ze względu na niewłaściwą gospodarkę były one wygórowane. Budowa prowadzona przez taką spółdzielnię jest budową własną zrzeszonych w niej członków i taką samą, jaką mógłby prowadzić każdy członek, gdyby sam budował swój dom. Dlatego też członkowie tego rodzaju spółdzielni ponoszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta