Pieniądz i suwerenność państwa
WALUTA
Chrześcijańskie rozumienie dobra ogólnego pozwoli nie zmienić trójkąta euro -- złoty -- suwerenność w "trójkąt bermudzki"
Pieniądz i suwerenność państwa
HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ
Nikt z nas nie miał w ręku euro i do 1 stycznia 2002 roku nie będzie miał z nim fizycznegokontaktu. Okoliczność ta powoduje, że wiele naszych doświadczeń jest mało przydatnych w tej nowej sytuacji.
Emitentem euro jest Europejski Bank Centralny. Tworzy wraz z jedenastoma bankami centralnymi państw członkowskich pewien układ, który nazywa eurosystemem. Media wolą określenie strefa euro lub euroland. Narodowy Bank Polski preferuje nazwę Unia Walutowo-Gospodarcza Unii Europejskiej, którą zamieszczono w wykazie kursów walut wymienialnych. Niezależnie od nazwy, takiego państwa nie ma i to również jest zjawiskiem bezprecedensowym.
Ewolucja pojęcia suwerenność: od prawa do bicia monety do prawa orzekania o dobru ogólnym
Suwerenność jest najczęściej określana jako prawo do samodzielnego definiowania, co jest interesem narodowym, lub w państwach wielonarodowych -- interesem ogólnym. W państwach stanowych panowanie nad danym terytorium było potwierdzane przez przywilej samodzielnego bicia monety i umieszczania na jej awersie własnego wizerunku. Równocześnie nie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta