Jak papier wartościowy idzie do rezerwy
Ustawa o Narodowym Banku Polskim
Jak papier wartościowy idzie do rezerwy
RADOSłAW ROMAN ZDZIEBORSKI
Z obowiązku odprowadzania rezerw obowiązkowych należy wyłączyć wtórny obrót bankowymi papierami wartościowymi opiewającymi na wierzytelności.
Wedle art. 38 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (dalej: ustawa o NBP) jednym z instrumentów polityki pieniężnej stosowanym przez NBP jest rezerwa obowiązkowa (K. Koperkiewicz-Mordel, w: Prawo bankowe. Komentarz, Komentarz do ustawy o Narodowym Banku Polskim, red. E. Fojcik-Mastalska, Warszawa 1998) . Przez kształtowanie wysokości rezerw obowiązkowych bank centralny wpływa na kreację pieniądza: im większa stopa rezerwy obowiązkowej, tym mniejsza podstawa kreacji pieniądza w systemie bankowym. Innym zagadnieniem jest skuteczność tego instrumentu polityki pieniężnej.
Powstaje pytanie: czy banki są zobligowane odprowadzać rezerwę obowiązkową od wtórnego obrotu papierami wartościowymi opiewającymi na wierzytelności emitowane przez nie we własnym imieniu?
Odpowiedź twierdząca w zasadzie czyni emisję papierów wartościowych na okaziciela podmiotom nie będącym bankami ekonomicznie nieopłacalną. Odpowiedź przecząca oznacza, że operacje takie są realną alternatywą dla zwiększania pasywów przez akcję depozytową. Taka alternatywa jest szczególnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta