Ofiary zapomnianych wojen
UCHODECY
Po powstaniu państwa Izrael w 1948 roku Palestyńczycy postawili pierwsze obozy. Mieszka w nich już czwarte pokolenie uchodźców.
Ofiary zapomnianych wojen
B EATA Z UBOWICZ
O wiele gorzej być dziś uchodźcą ze Sierra Leone niż z Kosowa -- powiedział brytyjskiemu tygodnikowi "The Economist" pracownik Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Rzecznik UNHCR Kris Janowski w rozmowie z "Rz" przyznaje, że łatwiej jest zdobywać pieniądze na ofiary kryzysu tak nagłośnionego przez prasę jak konflikt w Kosowie niż ze Sierra Leone.
-- Fundusz UNHCR w 98 proc. pokrywają dobrowolne wpłaty rządów różnych państw. Najwięcej wpłacają Unia Europejska, USA i Japonia -- tłumaczy rzecznik. Jeżeli w jakimś regionie wybucha konflikt, UNHCR wystosowuje apele o fundusze na konkretny program pomocy. Wobec Kosowa donatorzy są bardzo szczodrzy, a zbiórka na pomoc dla uchodźców ze Sierra Leone kuleje -- mówi. Według Janowskiego z tego państwa w Afryce zachodniej uciekło około 300 tys. osób, a "uchodźców wewnętrznych" -- czyli tych, którzy opuścili domy i schronili się w innych regionach kraju -- jest ponad 500 tysięcy.
Uwagę świata jednak pochłania niemal wyłącznie wojna w Kosowie i los około 600 tysięcy wygnanych Albańczyków. Niemal codziennie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta