Na co sięskarżyć
Ten sąd nie ocenia słuszności decyzji, lecz ich zgodność z prawem
Na co sięskarżyć
NSA rozpatruje skargi na decyzje, postanowienia i inne akty lub czynności administracji publicznej. Rozstrzyga sprawy ze wszystkich w zasadzie jej dziedzin, np. uchwały o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, ustalające wysokość czynszów regulowanych w budynkach komunalnych, opłaty targowe, podatki lokalne, ceny biletów w komunikacji miejskiej itp. Przed wniesieniem skargi trzeba jednak wezwać radę do zmiany stanowiska (usunięcia naruszenia) . Od uzyskania odpowiedzi ma się 30 dni na skierowanie skargi do sądu.
Do NSA może wystąpić nie tylko obywatel polski, ale i cudzoziemiec czy firma zagraniczna. Obcokrajowcy najczęściej kwestionują odmowy przyznania statusu uchodźcy, nieudzielenie zezwolenia na stały lub czasowy pobyt oraz postanowienia o wydaleniu z Polski.
Bezpośrednio do sądu
Od 1995 r. , czyli od wejścia w życie obowiązującej ustawy o NSA, skargę adresuje się bezpośrednio do sądu. Można ją wysłać pocztą lub osobiście dostarczyć do sądu w Warszawie, albo do któregoś z dziesięciu ośrodków zamiejscowych.
* Należy pilnować wyznaczonych terminów: 30 dni od doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie lub od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o podjęciu aktu lub innej czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta