Rusza prywatyzacja 10 firm
Część przedsiębiorstw ma zyski, ale nie dzięki zamówieniom MON
Rusza prywatyzacja 10 firm
Dzięki kilku podpisanym kontraktom, 1999 rok gliwicki Bumar-Łabędy ma szansę zamknąć zyskiem, po raz pierwszy od kilku lat. Bumar jest jedną z 10 fabryk zbrojeniowych, od których zaczyna się prywatyzacja polskiej zbrojeniówki.
Bumar-Łabędy podpisał w bieżącym roku kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej na remont i modernizację 30 czołgów T-72. Rozpoczyna także współpracę zniemiecką firmą zbrojeniową MaK System Gmb H, dla której produkować będzie podzespoły do sprzętu wojskowego. -- Dzięki tym zamówieniom mamy szansę zakończyć ten rok zyskiem. Jednak podpisane umowy zapewniają wykorzystanie naszych mocy produkcyjnych w około 50 proc. -- powiedziała Ewa Furtak, rzecznik prasowy firmy.
Obecnie Bumar prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży swoich wyrobów (czołgi) oraz części na rynki zagraniczne. -- Nie mogę na razie podać bliższych szczegółów -- dodała Ewa Furtak. 1998 rok Bumar-Łabędy zakończył stratą ponad 40 mln zł. W latach 1994-1997 notował co prawda zysk, lecz był on jedynie papierowy. Wynikał zprowadzonego postępowania ugodowego z wierzycielami, na mocy którego firma zredukowała swoje zadłużenie o 85 proc. -- To, że mieliśmy zyski, wynikało tylko ze sposobu księgowania pewnych pozycji. W rzeczywistości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta