Walka o podział korzyści
Walka o podział korzyści
Postęp techniczny utrudnia utrzymanie monopolu, a mimo to Telekomunikacji Polskiej SA konkurencja wciąż nie zagraża. FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Przedsiębiorstwa z sektorów infrastruktury gospodarczej znajdują się generalnie w pierwszej dziesiątce Listy 500. Jednakże ich sytuacja ekonomiczna jest diametralnie zróżnicowana. Na jednym krańcu mamy realizowane nadzwyczajne zyski monopolowe, dzięki ochronie rynku przed konkurencją, na drugim - straty, długi i zaległości podatkowe.
Grupę przedsiębiorstw infrastruktury można podzielić na trzy charakterystyczne zbiory:
- W pierwszej są te firmy, które mają wyłączność na rozwijającym się rynku, co oznacza zagwarantowane zyski monopolowe. Z tego zbioru w pierwszej dziesiątce Listy 500. znajdują się w kolejności: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Petrochemia Płock i Telekomunikacja Polska.
- W drugim zbiorze usytuujemy przedsiębiorstwa problemowe, do których można zaliczyć dużą część transportu, a w szczególności LOT, Polską Żeglugę Bałtycką, niektóre porty, które borykają się z konkurencją międzynarodową.
- W trzecim umieścimy przedsiębiorstwa społecznie nieefektywne (uprzednio - użyteczności publicznej), całkowicie odizolowane od konkurencji międzynarodowej i ciągle nastawione na otrzymywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta