Autonomia czy niepodległość
INDONEZJA
Władze w Dżakarcie obawiają się, że uzyskanie niezależności przez Timor Wschodni ożywi separatystyczne nastroje w innych regionach archipelagu
Autonomia czy niepodległość
STANISłAW GRZYMSKI
Wczoraj Indonezja podpisała z Portugalią porozumienie, na którego mocy w Timorze Wschodnim odbędzie się referendum w sprawie autonomii. Jej przyjęcie oznaczać będzie formalne uznanie aneksji tego terytorium przez Indonezję w 1975 roku. W razie odrzucenia propozycji autonomii rząd indonezyjski zobowiązuje się do przyznania Timorowi Wschodniemu niepodległości na początku roku 2000.
Chociaż mieszkańcy Timoru Wschodniego sami zadecydują w sierpniu o swej przyszłości, to los portugalskiej kolonii, zajętej w 1975 r. przez Indonezję w wyniku inwazji wojskowej, wydaje się bardzo niepewny i pełen zagrożeń. Być może najlepszym wyjściem dla tej ubogiej prowincji byłby status terytorium autonomicznego, gospodarczo związanego z Dżakartą. Jeśli bowiem Timor Wschodni wybierze niepodległość, może być pozostawiony sam sobie, bez kadr zarządzających, planów rozwojowych i zasobów materialnych. Władze indonezyjskie dają wyraźnie do zrozumienia, że tak się stanie. Będzie to swojego rodzaju zemsta Dżakarty za porzucenie "ojczyzny matki".
Ale problem Timoru Wschodniego jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Tendencje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta