Panika finansowa i prawo niezamierzonych konsekwencji
Panika finansowa i prawo niezamierzonych konsekwencji
JEFFREY SACHS
Często powtarzaną lekcją publicznej polityki jest prawo niezamierzonych konsekwencji. Politykę stosuje się do "rozwiązania" jednego problemu, a tymczasem prowadzi ona do powstania następnego, czasem o w iele poważniejszego od poprzedniego. Im dokładniej ocenia się kryzysy finansowe, które ugodziły Azję Wschodnią, Europę Wschodnią i Amerykę Łacińską w ostatnich 2 latach, tym bardziej wydarzenia te jawią się niczym ostateczny dowód na istnienie prawa o niezamierzonych konsekwencjach.
Wprawdzie za każdy kryzys regionalny obarczono winą złe zarządzanie rządów w krajach rozwijających się, to znaczna część, być może większość winy spoczywa na krajach rozwiniętych. Mówiąc dokładniej, przepisy bankowe w krajach rozwiniętych mogły przyspieszyć kryzys finansowy w krajach rozwijających się i postkomunistycznych.
Istota niedawnego kryzysu finansowego polega na tym, że pożyczki banków międzynarodowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta