Proste rezerwy na wyczerpaniu
Proste rezerwy na wyczerpaniu
Charakterystyczną cechą działalności przedsiębiorstw z Listy 500 w 1998 roku jest relatywnie niski poziom rentowności. Choć poziom ten jest korzystniejszy niż w przedsiębiorstwach w gospodarce ogółem (por. tab. 1), nie może jednak w pełni satysfakcjonować.
Korzystniej od rentowności bilansowej (netto), czyli z całokształtu działalności, kształtuje się rentowność operacyjna. Wyższy poziom rentowności operacyjnej świadczy, że efekty osiągane w działalności podstawowej przedsiębiorstw są w części niweczone przez ich działalność pozaoperacyjną, w tym operacje finansowe. Do gorszej rentowności bilansowej przyczyniają się także straty nadzwyczajne. Dotyczy to przede wszystkim spółek skarbu państwa i przedsiębiorstw komunalnych.
Na uwagę zasługuje to, że rentowność netto i brutto (czyli relacja zysku netto lub brutto do przychodów) w tych przedsiębiorstwach była ujemna, mimo dodatniej rentowności operacyjnej.
Finansowy efekt działalności wyrażany poprzez zyski i straty stanowi najbardziej syntetyczną miarę efektywności biznesu. Zysk pełni tak ważne funkcje, jak:
- pomiar efektywności i solidności biznesu (zysk jest syntetycznym testem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta