Tradycja i nowe wyzwania
Tradycja i nowe wyzwania
Kiedy w 1983 r. zaczynaliśmy - z inicjatywy prof. Jana Mujżela - przy współpracy ekspertów z GUS, badania statystyczne, których wynikiem miało być przygotowanie pierwszej polskiej Listy 500, marzyliśmy, że uda nam się przyczynić do lepszego poinformowania opinii publicznej i środowisk naukowych o stanie, w jakim znajdują się polskie przedsiębiorstwa.
Wierzyliśmy, że przerwanie monopolu informacyjnego władzy gospodarczej przyczyni się do włączenia opinii publicznej do oceny podejmowanych arbitralnie decyzji i ich skutków. Fakt, że udało nam się utrzymać ciągłość tego przedsięwzięcia przez ponad 15 lat i że znaleźliśmy tak wielu naśladowców, świadczy o tym, że wyzwanie polegające na wykorzystaniu narzędzi informacyjnych do przyspieszenia przemian gospodarczych jest ciągle aktualne.
Obraz gospodarki w 1998 r. jest bardziej optymistyczny, niż ten pokazywany na Liście 500 na początku lat 80. i 90. Ciągle jednak widać pozostałości zacofanej struktury gospodarczej, dominacji przemysłu ciężkiego, paradoksów systemu motywacyjnego i podatkowego. Trudności w usunięciu tych barier na drodze do budowy nowoczesnej konkurencyjnej gospodarki rynkowej budzą tendencję do nawrotu do różnych skompromitowanych administracyjnych form wpływania na przedsiębiorstwa.
Pod presją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta