Chopin jako pisarz
Przywołajmy realia, na tle których powstał tekst, mogący być ozdobą każdej antologii
Chopin jako pisarz
FRYDERYK CHOPIN, LITOGRAFIA GOTTFRIEDA ENGELMANNA (1833)
KRZYSZTOF KARASEK
Gdybyśmy zapytali, kto jest autorem tych, pełnych poetyckiego natchnienia fragmentów, ponad wszelką wątpliwość odparlibyśmy, że któryś z pisarzy epoki porażonej śmiercią. Egzaltacja uczuć, intensyfikowanie ich do temperatury obsesji wskazywałyby na któregoś z romantyków, Novalisa np. i jego "Hymny do nocy", ale i kogoś bliskiego Mickiewiczowskim "Balladom i romansom" czy wieleńsko-kowieńskim "Dziadom". Rzecz zwana jest "dziennikiem stuttgarckim" i pisał ją młodzieniec dwudziestojednoletni zaledwie, dwanaście lat młodszy od Mickiewicza, Fryderyk Chopin.
Już te kilka stroniczek świadczy o klasie pisarskiej ich autora, temperaturze przeżycia, jakości wizji i słowa. Chopin jako literat? Chopin jako pisarz? Czemużby nie? Oto list z 16 stycznia 1833 roku skierowany do księcia Adama Czartoryskiego prezesa Towarzystwa Polsko-Literackiego w Paryżu, do którego należeli m.in. długoletni późniejszy przyjaciel kompozytora Wojciech Grzymała, Ludwik Plater, generałowie Bem i Umiński, w którym częstym gościem bywał Niemcewicz - ślad, że pisarstwo, sposób wyrażania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta