Diagnostyka niekontrolowana
Diagnostyka niekontrolowana
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Kilka tysięcy kobiet w Polsce można byłoby uratować, gdyby wcześniej wykrywany był u nich rak piersi. Po raz drugi w tym celu w Warszawie organizowany jest marsz "Życia i Nadziei", z okazji przypadającego 17 października Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Piersi.
Dane statystyczne od lat są alarmujące: co roku choruje prawie 10 tys. pań, z tego większość umiera, ponieważ chorobę wykryto u nich za późno na zastosowanie skutecznego leczenia. Wykrywalność tego raka we wczesnym stadium sięga zaledwie 20 procent, podczas gdy w Europie Zachodniej - dzięki rozwiniętej profilaktyce - dochodzi nawet do 80 procent.
Technika muzealna
Narodowa Koalicja do Walki z Rakiem Piersi apeluje zatem, by kobiety częściej poddawały się badaniom diagnostycznym - głównie mammografii i USG. Tylko one pozwalają bowiem wykryć chorobę na etapie, gdy są jeszcze szanse na wyleczenie. Nie wystarczy jednak zgłosić się na takie badania. Trzeba też wiedzieć, gdzie i jak je wykonać, by były wiarygodne. A z tym w Polsce są obecnie największe kłopoty, o czym "Rz" informowała wielokrotnie.
- W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta