Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chłop jak pan

16 października 1999 | Publicystyka, Opinie | PG
źródło: Nieznane

CHINY PO 50 LATACH KOMUNIZMU

Dawny czerwonogwardzista produkuje szwajcarskie wagi handlowe

Chłop jak pan

- Mam 55 lat, jestem niemalże rówieśnikiem ludowych Chin - mówi An Zhizheng. - Ich historia jest też historią mojego życia.

FOT. PIOTR GILLERT

PIOTR GILLERT

z Pekinu

Banbidian (dosłownie "W połowie drogi do muru"), niewielka wieś między Pekinem a najbliższym stolicy fragmentem Wielkiego Muru. Z jednej strony autostrada, z drugiej tory kolejowe, którymi przejeżdża pociąg Pekin - Moskwa. To tu An Zhizheng, syn bohatera i wroga ludu, były czerwonogwardzista, stworzył w miejscu dawnego komitetu partii i chlewni zakład Swan produkujący supernowoczesne wagi elektroniczne.

Jest słoneczna jesienna niedziela, tydzień po hucznych obchodach 50-lecia ChRL. Siedzimy z An Zhizhengiem na przytulnym ganku przy małym dziedzińcu wewnętrznym biura firmy. Jest cicho, w oddali słychać gdakanie kur. Nie mogliśmy się spotkać w dniu obchodów, 1 października, bo wszyscy mieszkańcy bezpośrednich okolic placu Tienanmen zostali wtedy ze względów bezpieczeństwa zamknięci w areszcie domowym. An nie mógł opuścić swego pekińskiego mieszkania i przesiedział cały dzień przed telewizorem, oglądając relację z defilady, której nie pozwolono mu obejrzeć nawet z okna. - Mam 55 lat, jestem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1831

Spis treści
Zamów abonament