Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowa to nie wszystko

15 listopada 1999 | Nauka i Technika | PG

JĘZYKOZNAWSTWO

Cywilizacja mowy i obrazu

Słowa to nie wszystko

PAWEŁ GÓRECKI

Tradycyjne formy komunikacji, a zwłaszcza te koncentrujące się na przekazie skomplikowanych idei były dotychczas zdominowane przez tekst pisany. Ostatnio jednakże elementy graficzne coraz częściej towarzyszą informacjom tekstowym. Niektórzy naukowcy twierdzą, że te formy wypowiedzi, które mieszczą w sobie komponent werbalny i graficzny zyskały już tak dużą autonomię, że stanowią odrębny system językowy.

Jednym z głównych rzeczników tej teorii jest Bob Horn, wynalazca systemu mapowania informacji, autor wydanej w zeszłym roku książki "Visual language", naukowiec prowadzący badania na Uniwersytecie Stanforda, niedaleko San Francisco. Jego zdaniem, w czasach natłoku informacyjnego "język wizualny" polegający na ścisłym zespoleniu obrazu z tekstem, po prostu lepiej się sprawdza. Martwimy się problemem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1854

Spis treści
Zamów abonament